Οι αντιφλεγμονώδεις και στυπτικές δράσεις της καλέντουλας σε συνδυασμό με τις αντιβακτηριακές, αντιικές και αντιμυκητιακές ιδιότητές της την καθιστούν κοινή επιλογή για μια μεγάλη ποικιλία δερματικών προβλημάτων. Έχει χρησιμοποιηθεί από καιρό τοπικά για να καταπραΰνει και να επουλώσει κοψίματα, εγκαύματα, δαγκώματα, διαστρέμματα, μώλωπες, εξανθήματα, ηλιακά εγκαύματα και εκδορές, συμπεριλαμβανομένων επίμονων πληγών αλλά και του εκζέματος.
διαβάστε περισσότερα